تئاتر

این نمایش را از فاصله دور ببینید!


این بازیگر و کارگردان تئاتر که با اجرای این اثر نمایشی، چهارمین نمایش خود را به عنوان کارگردان روی صحنه برده است، درباره شیوه اجرایی آن گفت: در این شیوه، تماشاگران، بازیگران را از فاصله‌ای بسیار دور خواهند دید. به طوریکه بازیگران در قالب یک شو اینترنتی زنده، «خانه عروسک» ایبسن را بازی می‌کنند.

او که دانش‌آموخته هنرهای بینارشته‌ای است، ادامه داد: سال‌هاست بر مبحث تئاتر رسانه محور کار می‌کنم و در این زمینه تجربیاتی در ایران و کانادا دارم. این نمایش هم در راستای همان تجربیات پیشین و البته در ابعادی بزرگتر به صحنه می‌رود.

طبسی‌نژاد که نمایشنامه «خانه عروسک» ایبسن را ترجمه و با مشاوره محمد چرم‌شیر آن را بازنویسی کرده است، درباره انتخاب این نمایشنامه برای اجرا به این شیوه توضیح داد: این متن را بسیار دوست می‌دارم چون روابط خصوصی انسان‌ها را در فضای داخلی خانه‌شان خیلی خوب به تصویر می‌کشد و معتقدم نمایشنامه‌های ایبسن همچنان برای مناسبات امروز جواب می‌دهد.

بازیگر نمایش‌های «کشتی شیطان» و «تنها راه ممکن» ادامه داد: شخصیت‌های نمایشنامه «خانه عروسک» برایم بسیار جذابند و همچنان جای تحلیل دارند. اتفاقاتی که برای «نورا» ـ شخصیت اصلی نمایشنامه خانه عروسک ـ رخ می‌دهد، اتفاقات زنانه بسیار مهمی است و من به عنوان یک کارگردان زن دوست دارم نمایشنامه‌های زنانه اجرا کنم هرچند شخصیت‌های مرد «خانه عروسک» هم برایم بسیار جذابیت دارند.

طبسی‌نژاد خاطرنشان کرد: ایبسن خیلی خوب فضاسازی‌های داخل خانه و روابط افراد آن را می‌شناسد و همین ویژگی سبب می‌شود دست مخاطب و هنرمند برای تحلیل کاملا باز باشد.

نمایش «زمستان/ داخلی/ خانه‌ی عروسک» از امشب ـ یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ـ با بازی  مریم پالیزبان در نقش «نورا هلمر»، مجید آقاکریمی در نقش «توروالد هلمر»، همسرش، سهیلا گلستانی در نقش «کریستین لیند»، وحید راد در نقش «نیلز کروگشتاد»، داریوش موفق در نقش «دکتر رنک» به صحنه می‌رود.

۲۴۱۲۴۱

منبع: خبـر آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
موبایلتو شارژ کن

بستن
بستن