نقد فیلم

بهترین و بدترین فیلم های مارک والبرگ

 

فرقی نمی‌کند مارک والبرگ نقش‌های خوب یا بدی را بازی کرده باشد؛ او در حرفه‌اش کم‌کاری نمی‌کند. در ادامه به بهترین و بدترین نقش‌هایی که این بازیگر ۴۸ ساله اجرا کرده نگاهی می‌اندازیم. کیفیت کلی هر فیلم و بازی والبرگ در این رده‌بندی مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین بخوانید:
۲۰ تا از ناامیدکننده ترین فیلم های قرن تا به امروز

بهترین فیلم‌های مارک والبرگ

۱. شب‌های عیاشی Boogie Nights

این فیلم واقعا مارک والبرگ را به یک ستاره و بازیگر نقش اول سینما تبدیل کرد. شب‌های عیاشی محصول ۱۹۹۷ و به کارگردانی پل توماس اندرسن به موضوع فیلم‌های بزرگسالان دهه ۷۰ میلادی پرداخته است. داستان دربارهٔ ادی آدامز نوجوان با بازی والبرگ است که مدرسه را ترک می‌کند و پس از مدتی، با نام دیرک دیگلر به بازی در فیلم‌های هرزه‌نگاری رو می‌آورد و بسیار محبوب می‌شود. با تکامل شخصیت داستان از یک فرد خجالتی به یک انسان لجباز، والبرگ به خوبی توانایی‌ها و تطبیق‌پذیری‌اش به‌ عنوان یک بازیگر را به نمایش گذاشته و این شخصیت را باورپذیر می‌کند. بازی در این نقش خاص، به همکاری همه‌جانبه از سمت والبرگ نیاز داشت و در نهایت بازی بسیاری فطری او بعد از گذشت چند دهه هنوز هم به چشم می‌آید.

۲. رفتگان The Departed

رفتگان - مارک والبرگ

این اثر مارتین اسکورسیزی قطعا جزو بهترین آثار سینمایی قرن است که داستان یک جنایت وحشیانه در خیابان‌های بوستون را روایت می‌کند. همچنین، رفتگان جزو معدود فیلم‌های بازسازی‌شدهٔ آمریکایی است که می‌تواند از نظر کیفیت با نسخه اصلی بین‌المللی‌اش رقابت کند. در این داستان مشوش از پلیس‌ها و جنایت‌کارها، مارک والبرگ در نقش گروهبان دیگنام بازی کرده است. اجرای والبرگ آنقدر خوب است که گمان می‌رود این نقش از ابتدا برای او نوشته شده باشد. دیگنام خیلی سریع صحبت می‌کند و همیشه پرتنش به‌نظر می‌رسد. او هرچه به ذهنش می‌رسد را به زبان می‌آورد، خیلی زود عصبانی می‌شود و فحاشی می‌کند. والبرگ به این شخصیت عمق بخشیده و در نهایت موفق به کسب نامزدی اسکار می‌شود.

۳. مشت‌زن The Fighter

مشت‌زن - والبرگ

در مشت‌زن، سومین همکاری والبرگ با دیوید او. راسل کارگردان شکل گرفت که یک فیلم زندگی‌نامه‌ای و ورزشی دربارهٔ دو برادر قهرمان بوکس به نام‌های میکی و دیکی است. این فیلم مورد استقبال منتقدان قرار گرفت و موفق به کسب ۷ نامزدی اسکار شد. جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن به ترتیب به کریستین بیل و ملیسا لیو رسید. متاسفانه بازی والبرگ در این فیلم زیر سایهٔ هم‌بازی‌هایش قرار گرفت و دیده نشد. او قبول دارد که این نقش را محتاطانه اجرا کرده است. با این وجود، بازی بسیار قوی از والبرگ را در این فیلم می‌بینیم. این نقش به او اجازه داد بازی در یک نقش بسیار نامتعارف را تجربه کند که ویترینی برای استعداد او در نقش‌های دقیق و ظریف بود.

۴. سه پادشاه Three Kings

جورج کلونی مارک والبرگ

این فیلم که در سال ۱۹۹۹ هم‌زمان با مفسد The Corruptor اکران شد، یک فیلم خاص و فوق‌العاده به‌ حساب می‌آید. کمدی-درام جنگی ساختهٔ دیوید او. راسل، شروع همکاری‌های این دو هنرمند بود که چندین سال ادامه پیدا کرد. والبرگ در سه‌ پادشاه، در مقابل جرج کلونی، آیس کیوب و اسپایک جونز نقش یکی از سربازهای داستان را دارد که در عراق به دنبال طلاهای دزدیده‌شده از کویت هستند. او یک مرد خانواده است که در طول فیلم، تحول شخصیتی نسبتا جدی را پشت سر می‌گذارد. والبرگ موفق به خلق لحظه‌های طنز و سرسری می‌شود که هم‌زمان موضوعات تاریکی را نیز پوشش می‌دهد. سه پادشاه توانست استعداد واقعی و شهرت والبرگ را به اثبات برساند.

۵. تنها بازمانده Lone Survivor

تنها بازمانده

این فیلم براساس یک داستان واقعی درباره یک پروژه شکست‌خورده نظامی است که با اقتباس از کتابی با همین نام ساخته شده است. مارک والبرگ نقش مارکوس لوترل را بازی می‌کند. لوترل و هم‌رزم‌هایش پس از شکست در عملیات ضد شورش، با موقعیت‌های غیرقابل تحملی از سمت نیروهای طالبان روبرو می‌شوند. تنها بازمانده یک فیلم میخکوب‌کننده است و به خاطر وجود صحنه‌های درگیری و جراحت‌های شدید، تماشای آن برای برخی مخاطبان کمی دشوار خواهد بود. والبرگ هم به عنوان بازیگر و هم تهیه‌کننده، از این فیلم به عنوان یکی از باارزش‌ترین و افتخارآمیزترین آثارش یاد می‌کند. اشتیاق او به خوبی در فیلم دیده می‌شود. اجرای او هم از سمت منتقدان و هم خود مارکوس لوترل مورد تقدیر و تشویق قرار گرفت.

بدترین فیلم‌های مارک والبرگ

۱. اتفاق The Happening

مارک والبرگ اتفاق

۲۰۰۸ سال خوبی برای مارک والبرگ نبود. او در دو فیلم بازی کرد که یکی از آنها این اثر افتضاح به کارگردانی ام. نایت شیامالان است و دیگری مکس پین است که هرچقدر هم بد بود، حداقل توانستیم فراموشش کنیم. برعکس، فیلم اتفاق به‌طور قابل ملاحظه‌ای یک فاجعه بود. بیننده از تماشای این فیلم این حس را می‌گیرد که با یک تقلید مضحکانه از آثار پیشین فیلم‌ساز روبرو شده است. والبرگ نقش یک معلم علوم دبیرستان را بازی می‌کند و این حس را منتقل می‌کند که به اشتباه برای این نقش انتخاب شده است. حداقل نکته مثبت دربارهٔ او این است که شخصیت دوست‌داشتنی دارد، اما این شخصیت آنقدر عام و عمومی طراحی شده که والبرگ را نامزد دریافت جایزهٔ تمشک طلایی کرد.

۲. تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه Transformers: The Last Knight

تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه

کی فکرش را می‌کرد که یکی از فیلم‌های تبدیل‌شوندگان که توانسته بود سِر آنتونی هاپکینز را در لیست بازیگرانش قرار دهد به یکی از بدترین فیلم‌های این مجموعه تا امروز تبدیل شود؟ حتی این بازیگر اسطوره هم نتوانست به موفقیت این فیلم کمک کند، پس نمی‌توان مارک والبرگ را سرزنش کرد. در این فیلم با یک داستان پیچیدهٔ غیرضروری از صحنه‌های اکشن میان ربات‌ها روبرو هستیم. والبرگ مشکل خاصی در فیلم ندارد؛ یا حداقل می‌توان گفت که از دیگر هم‌بازی‌هایش کمی بهتر ظاهر شده است. این فیلم دنبالهٔ تبدیل‌شوندگان: عصر انقراض Transformers: Age of Extinction است. تنها چیزی که می‌توانیم والبرگ را به‌خاطرش سرزنش کنیم، توافق او برای بازی در دنبالهٔ فیلمی است که یک افتضاح بزرگ بود.

۳. خونه بابا ۲ Daddy’s Home

خونه بابا 2

شاید صریحا والبرگ را به‌عنوان یک بازیگر طنز نشناسیم، اما آثار کمدی و اجراهای بی‌نظیری از او در این ژانر وجود دارد. متاسفانه، نقش او در خونه بابا ۲ جزو آثار طنز خوب او نیست. فیلم اول هم آنچنان دلچسب نبود، اما فروش خوبی داشت و ساخت قسمت دوم را اجتناب‌ناپذیر کرد. خونه بابا ۲ در پی موفقیت بیشتر، ریسک حضور مل گیبسون، جان لیسگو و جان سینا را هم به جان خرید، اما همان‌طور که در نقدها به آن اشاره شد، استفاده از ستاره‌ها لزوما به معنی داشتن فیلم بهتری نیست. بازی والبرگ برای او نامزدی تمشک طلایی بدترین بازیگر مرد را به همراه داشت. عدم وجود موقعیت‌های خنده‌دار و طنز در داستان، مهم‌ترین نقدی است که به این فیلم وارد شد. بازیگران بااستعداد در این فیلم واقعا حیف شدند.

۴. مفسد The Corruptor

مفسد

دربارهٔ این فیلم چیزی شنیده‌اید؟ اگر نه که خوش به حالتان! مفسد یک فیلم آمریکایی اکشن، جنایی و مهیج است که مارک والبرگ را در کنار چو یون فات یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های فیلم‌های اکشن کشور هنگ کنگ قرار داده است. همین‌قدر کفایت می‌کند که بگوییم هر دو بازیگر لایق فیلم بهتری بودند. مفسد داستان کارمند تازه‌کاری به نام دنی والاس را روایت می‌کند که وارد یک باند آسیایی به سرپرستی نیک چن (یون فات) می‌شود. گروه‌های رقیب سعی در ایجاد جنگ و نزاع  در محله چینی‌ها دارند و آنها باید آرامش و صلح منطقه را حفظ کرده و در برابر وسوسه‌های فساد و رشوه مقاومت کنند. در ظاهر با داستان جالبی روبرو هستیم، اما فیلم پر از کلیشه است. دو بازیگر اصلی تمام توان خود را به کار گرفته‌اند، اما استعداد آنها توسط کارگردانی که از دایره امنش خارج نشده، هدر رفته است.

۵. مکس پین Max Payne

مکس پین - مارک والبرگ

این فیلم که با اقتباس از یک بازی کامپیوتری ساخته شده بود به کل از یادها رفته است (که احتمالا به نفع آن بود). این فیلم در زمان اکران مورد انتقاد شدیدی قرار گرفت و طرفداران شخصیت اصلی را هم راضی نکرد. به نظر می‌رسد این فیلم از نظر بصری، روی رویکرد فیلم‌های ۳۰۰، شهر گناه Sin City و درد Dredd تأثیر گذاشته باشد، اما اجرای آن خوب نبوده است. در سال ۲۰۰۸، والبرگ دومین نامزدی تمشک طلایی را با این فیلم به دست آورد. معمولا والبرگ برای نقش‌ قهرمان‌های دلیر و مصمم انتخاب خوبی است، اما بازی او در این فیلم چنگی به دل نمی‌زند.

این مقاله برگرفته از نوشته مایکل واینندز در سایت watchmojo.com است.

منبع: بـلاگ نـماوا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن