تئاتر

شورش زنان چاله میدان روی صحنه


ملیکا رضی که به تازگی نمایش «کابوس‌های مرد مشکوک» را در تماشاخانه سنگلج به صحنه برده است در این باره گفت: این اثر نمایشی نوشته محمدحسین ناصربخت است که پیش از این در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی نیز روی صحنه رفته بود. برای اجرا با مشاوره آقای ناصربخت تنظیم تازه‌ای روی نمایشنامه صورت گرفته است و نزدیک به یک ماه و نیم نیز برای اجرای عمومی آن تمرین داشته‌ایم.

وی درباره داستان نمایش توضیح داد: داستان این اثر نمایشی به زمان شورش چاله میدان اشاره دارد که توسط زنان و برای اعتراض به مشکل نان شکل گرفت. زنان چاله میدان در اعتراض به کمبود نان و گرسنگی، جلو کالسکه ناصرالدین شاه را می‌گیرند و در واقع دست به شورش می‌زنند. در این میان مردی به نام اسمال کبریت ساز در خواب می‌بیند که او را به جای فردی به نام اسمال پهلوان اشتباه گرفته‌اند و او در تمام این مدت در حال ثابت کردن این است که فرد مورد نظر نیست و در نهایت هم مفقودالاثر می‌شود.

این کارگردان تئاتر یادآور شد: چون بیشتر اتفاقات نمایش در خواب می‌گذرد ما توانستیم از مجالس شادی‌آور زنانه و سیاه‌بازی در اجرا وام بگیریم. در واقع سیاه و ارباب راویان اصلی داستان بوده و آن‌ها هستند که ابتدا متوجه شورش زنان می‌شود.

رضی درباره فضاسازی و صحنه‌پرداری نمایش بیان کرد: تلاش شده در طراحی صحنه، آکسسوار و فضاسازی نمایش فضایی ملموس خلق شود تا مخاطبان از دیدن اثر لذت ببرند. همچنین وجود موسیقی زنده ایرانی نیز یکی از جذابیت‌های کار است که فضای دلنشینی را رقم می‌زند. بازیگران نمایش نیز شامل سه گروه بازیگران اصلی، گروه تقلید و گروه سیاه پوش هستند.

نمایش «کابوس‌های مرد مشکوک» به نویسندگی محمدحسین ناصربخت و کارگردانی ملیکا رضی  از روز جمعه ۲۵ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه رفته است.

۲۴۱۲۴۱

منبع: خبـر آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
موبایلتو شارژ کن

بستن
بستن