سینمای جهانمنتخب سردبیر

مصاحبه با دیوید لینچ

کرونا، انقلابی جهانی و اهمیت مدیتیشن

 

«دیوید لینچ»، کارگردان مؤلف و صاحب سبک آمریکایی در آخرین مصاحبه خود با Vice درباره ویروس کرونا و تأثیرات آن در دنیای امروزی گفته. او آثار باارزشی مانند Mulholland Drive و The Elephant Man را در کارنامه خود دارد و با سریال فوق‌العاده‌اش یعنی Twin Peaks موفق شد ایده‌های خود را بیش‌تر و بهتر نمایش دهد. دیوید لینچ سال گذشته جایزه اسکار افتخاری خود را دریافت کرد. مشخص نیست که او قصد دارد فیلم یا سریال جدیدی بسازد یا نه، اما به عنوان یک طرفدار، امیدوارم این اتفاق رخ بدهد.

دوران اخیر به‌گونه‌ای عجیب بوده که به نظر می‌رسد لینچ آن را کارگردانی کرده. برخی از افراد با بیماری سنگینی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و برخی دیگر نیز در خانه مانده‌اند تا جلوی شیوع این بیماری را بگیرند. اما زندگی در این دوران سخت به نظر می‌رسد. افسردگی و بی‌حوصلگی بیش‌تر از همیشه به انسان‌ها نزدیک هستند و تاریکی بیش‌تر از هر زمان دیگری سایه شومش را بر زندگی تابانده. اما درست همانند تم آثار هنری لینچ در سینما، تلویزیون و نقاشی، همچنان هم امید وجود دارد.

لینچ در این مدت مشغول ساخت یک لامپ است. او که به نوشیدن قهوه و مدیتیشن خاصی به نام Transcendental Meditation عادت کرده و سال‌هاست با آن‌ها خو گرفته، در دوران قرنطینه سبک زندگی خودش را چندان تغییر نداده و به همان شیوه قبلی خود پیش می‌رود. او همانند همیشه، ذوق خلق کردن دارد و به جهانی که پس از قرنطینه و دوران کرونا شاهد آن خواهیم بود، امیدوار است. همانطور که احتمالا می‌دانید، او به ایده‌ها علاقه زیادی دارد و به آن‌ها اهمیت می‌دهد.

خبرنگاران Vice در کارگاه نجاری لینچ در لس آنجلس با او مصاحبه کردند و درباره موارد مختلفی از سبک زندگی و قهوه گرفته تا غلبه بر تاریکی سخن گفتند. در سینماپارت این مصاحبه را با هم مرور می‌کنیم که در آن به اهمیت مدیتیشن نیز به‌شدت پرداخته شده.

برنامه روزانه دیوید لینچ در دوران قرنطینه چیست؟

لینچ: برنامه روزانه من نسبتا همان جوری است که قبلا بوده. در ابتدا، بیدار می‌شوم و قهوه می‌نوشم. به شخصه دوست دارم از همان ابتدا با قهوه روز را آغاز کنم. به آن عادت دارم. می‌دانی چگونه در بیمارستان یک سرم را به دستت وصل می‌کنند؟ من هم دوست دارم در تمام طول روز چکه چکه (قهوه) دریافت کنم. پس از آن، به مدیتیشن می‌پردازم و سر کار می‌روم.

این روزها روی چه چیزی کار می‌کنی؟

هم‌اکنون در کارگاه نجاری هستم و دو شمعدانی دیواری، دو لامپ کوچک، می‌سازم. این (پروسه) شامل چراغ برق، الکتریسیته، پلاستیک رزین پلی‌استر و این‌گونه موارد می‌شود.

دیوید لینچ

چوب و الکتریسیته از تم‌هایی بوده‌اند که در آثارت تکرار شده‌اند. چرا آن‌ها این‌گونه الهام‌بخش هستند؟

الکتریسیته خیلی هیجان‌انگیز است و در مورد چوب، فقط اگر می‌توانی برای مدتی به آن فکر کن. طبیعت این را برای ما تأمین می‌کند و آن هم انواع مختلفی دارد؛ و می‌توان آن را اره کرد، ریز ریز یا پولیش کرد، صیقل داد، به آن شکل بخشید و آن را به مبلمان یا چیزهای دیگری مثل خانه تبدیل کرد. (چوب) شگفت‌انگیزترین ماده است و هنگام برش نیز بوی بسیار خوبی می‌دهد. درست مانند Transcendental Meditation، چوب نیز از آن چیزهایی است که می‌توانی بگویی «خدای قادر و بخشنده» برای ما تأمین می‌کند. و بدون الکتریسیته الان کجا می‌بودیم؟

الکتریسیته به ما نور می‌دهد و نور نیز به ما امید را اهدا می‌کند. آیا مدیتیشن همانند الکتریسیته است؟

تاریکی پوچی است. تاریکی عدم حضور چیزی است. منفی‌گرایی نیز غیاب تمام چیزهای مثبتی است که در درون ما یافت می‌شوند. وقتی که به آن چیزهای مثبت جان ببخشید، تاریکی منفی‌گرایی در نور این موارد مثبت شروع به ناپدید شدن می‌کند. وقتی این لوله را خالی کنید، ایده‌ها شروع به ظاهر شدن می‌کنند و می‌دانید چه چیزی بسازید، چه چیزی را نقاشی کنید و چه چیزی را اختراع کنید. (اشاره به استعاره لینچ که می‌گوید ایده‌ها از یک لوله می‌آیند و منفی‌نگری راه این لوله را می‌بندد.) چیزی که جریان ایده‌ها را می‌بندد همین منفی‌گرایی و منفی‌نگری است. اگر مدیتیشن را آغاز کنید، راه‌حل‌ها نیز از راه می‌رسند.

دیوید لینچ

چرا مدیتیشن روزانه اهمیت دارد؟

تکنیک Transcendental Meditation به انسان اجازه می‌دهد که به درون (وجودشان) سر بزنند و حالتی ابدی از خودآگاهی خالص را تجربه کنند که درون همه ما وجود دارد. به‌خاطر چند دلیل، ما ارتباطمان را با این بخش از درونمان از دست داده‌ایم؛ این مرحله غیر نسبی، مطلق و ابدی. اما درون همه ما وجود دارد.

چرا دقیقا تکنیک Transcendental Meditation؟

به این دلیل که آسان و بی‌دردسر است. آن برای انسان در انزوا ساخته شده. ترنسیدنتال مدیتیشن یک نوع مدیتیشن بر پایه متمرکز شدن یا اندرنگرش یا آگاهی نیست. همه آن‌ها خوب هستند، ولی فقط این تکنیک به شما اجازه متعالی شدن (Transcend) می‌دهد.

دیوید لینچ

توصیه تو به کسانی که با اضطراب و استرس یک پاندمی جهانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند چیست؟

خودت چه فکر می‌کنی؟ (می‌خندد.) تکنیک ترنسیدنتال مدیتیشن رو یاد بگیرید و وارد یک دنیای دیگری شوید که در آن شروع می‌کنید به لذت بردن از زندگی و پیدا کردن راه حل‌های مختلف. ما می‌توانیم در آن رشد کنیم و خودآگاهیمان را افزایش دهیم. زندگی بهتر و بهتر می‌شود. مردم آغاز به لذت بردن از زنده بودن می‌کنند و شروع می‌کنند تا تصویر کامل‌تری را برای خودشون بگیرند و ارتباط آن‌ها با دیگر انسان‌ها نیز بهتر می‌شود.

چه می‌شود اگر به‌خاطر قرنطینه در خانه گیر افتاده‌اید یا از نظر مالی دچار مشکل هستید و نمی‌توانید دوره‌های Transcendental Meditation را بگذرانید؟

می‌توانید همین الان آن را یاد بگیرید. مربی این تکنیک مدیتیشن را در محله خودتان پیدا کنید و راهی پیدا کنید تا آن را با حدودا ۲ متر فاصله یاد بگیرید. اگر نمی‌توانید همین الان از پس هزینه‌های آن بر بیایید، بعدا پولش را پرداخت کنید از مؤسسه شخصی من (David Lynch Foundation) بورسیه بگیرید. فقط آن را فرا بگیرید. با یک مربی TM (مختصر همان تکنیک) صحبت کنید و یک نقشه راه پیدا کنید. از این تکنیک همین الان سود ببرید. نه امروز یا این بعد از ظهر! همین الان بروید آن را یاد بگیرید.

دیوید لینچ

صلح جهانی از اهداف ذکر شده تکنیک TM است. حالا که میلیاردها نفر از جای جای جهان در قرنطینه به سر می‌برند، به نظر تو چه می‌شود اگر همه انسان‌ها همزمان مدیتیشن کار کنند؟

درون هر انسانی منطقه‌ای از دانش، خلاقیت، شادی، عشق، انرژی، نیرو و صلح بینهایت وجود دارد؛ همه این موارد مثبت در همه ما هستند. اگر بتواند با قدرت کافی جان بگیرد، می‌تواند برای جهان صلح را به همراه داشته باشد. ای موضوع مورد تحقیق و مطالعه قرار گرفته. نتیجه آن نیز گروه‌هایی به نام Peace Creating Groups هستند که اگر به اندازه کافی و به‌طور ماندگار فعال شوند، می‌توانند برای جهان صلح را به ارمغان بیاورند. اما سرّ آن در درون (ما انسان‌ها) نهفته است. همیشه آنجا بوده و همیشه هم آنجا خواهد ماند.

قرنطینه و انزوا می‌توانند برای خلاقیت مفید باشند؟

بستگی دارد. اگر در قرنطینه بدبخت هستید و رنج می‌برید، آنوقت برای خلاقیت مفید نخواهد بود. منفی‌گرایی و منفی‌نگری دشمن خلاقیت است. اگر ترسو خشم و تمام چیزهای منفی را حس می‌کنید، جریان ایده‌ها محدود می‌شود و لوله شادی توسط همین انرژی منفی جمع و فشرده (و در نهایت بسته) می‌شود. اگر هر روز مدییشن کار کنید، انرژی منفی از شما دور می‌شود. طلا وارد می‌شود و آشغال خارج. منفی‌نگری، اضطراب و استرس‌های مختلف، تنش‌ها، افسردگی، غصه، تنفر، نیاز به انتقام، خشم تلخ و خودخواهانه، همه این‌ها محو می‌شوند.

دیوید لینچ

فکر می‌کنی برای انسان‌ها در این تجربه پاندمی درسی نهفته است؟

به دلایلی، ما مسیر اشتباهی را طی می‌کردیم و طبیعت تنها گفت «دیگر بس است؛ باید همه‌چیز را متوقف کنیم». این (پاندمی) به قدری طول خواهد کشید که به نوع بینش و تفکری جدید بی‌انجامد.

بهتر یا بدتر؟

به نظر من بسیار معنوی‌تر و مهربان‌تر خواهد بود و ما را به‌گونه‌ای بسیار قوی و زیبا، به هم نزدیک‌تر خواهد کرد. دنیای متفاوتی در آنطرف (بعد از قرنطینه) انتظار ما را می‌کشد و جهان بسیار هوشمندانه‌تری نیز خواهد بود. راه حل این مشکلات از راه می‌رسند و زندگی بسیار خوب خواهد بود. فیلم‌ها برمی‌گردند. همه چیز باز گردانده می‌شود و احتمالا هم در حالت بسیار بهتری این عمل صورت می‌گیرد.

و در این مدت؟

در این مدت، مواردی هستند که مردم می‌توانند در خانه خودشان انجام دهند. می‌توانند طراحی و نقاشی کنند، چیزهای کوچک بسازند، ترانه و شعر بنویسند، داستان‌هایی بنویسند که بعدا می‌توانند به فیلم تبدیل شوند، می‌توانند بازی‌های مختلفی را تجربه کنند یا بازی‌های مختلفی را اختراع کنند. موارد بسیاری می‌توانند در فضای کمی رخ دهند. می‌توانند دستور پخت‌ها و چیزهای مربوط به آشپزی جدیدی را کشف یا اختراع کنند. این قرنطینه فرصتی برای یک سری آزمایش مختلف است.

ممنون دیوید. می‌گذارم به ساخت لامپ‌هایت برگردی!

درست گفتی! از خودت مراقبت کن.

منبع: وایس

منبع : ویـجیاتـو

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
موبایلتو شارژ کن

بستن
بستن